Wiosna i lato to pory roku, które charakteryzują się piękną pogodą i długim dniem. Wtedy czas spędza się na działce lub w ogrodzie. Można zasiać piękne kwiaty lub posadzić zioła. Jakie zioła zatem będą najbardziej odpowiednie na działkę i jak je pielęgnować?
Jeśli chodzi o zioła na działce to naprawdę jest w czym wybierać. Wiele różnych rodzajów, odmian i nazw. Zioła przede wszystkim są również bardzo pożyteczne, ponieważ można ich używać w kuchni do przygotowywania posiłków, napojów oraz mogą być stosowane w domowym leczeniu.
Czy warto zasadzić zioła na działce?
Tak naprawdę zioła na działce to rośliny łatwe w uprawie, ponieważ nie potrzebują wielu zabiegów pielęgnacyjnych poza regularnym odchwaszczaniem grządek i podlewaniem. Taki ogródek z ziołami można spokojnie założyć nawet na bardzo małej działce Do tego wystarczy jedynie skrawek dobrej i żyznej ziemi oraz dużo słońca.
Jak założyć ogródek ziołowy?
Na początek ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Glebę pod ogródek ziołowy należy dobrze przekopać, spulchnić i usunąć chwasty trwałe. Ważne, aby wybrane miejsce było odpowiednio nasłonecznione, ponieważ zioła bardzo lubią słońce.
Kolejnym etapem jest posadzenie roślin. Zioła na działce można uprawiać z nasion, rozsady lub kupując rośliny w doniczkach. Najwygodniejsza do posadzenia jest oczywiście ostatnia opcja, ponieważ kupuje się już gotowe i przygotowanie zioła.
W ogródku można sadzić zioła jednoroczne oraz wieloletnie. Do ziół jednorocznych należą:
- bazylia,
- cząber,
- koper,
- kolendra,
- majeranek,
- ogórecznik,
- trybula.
Należy je dosadzać co roku, ponieważ nie są one odporne na warunki, które przynosi ze sobą zima.
Natomiast do ziół wieloletnich należą:
- estragon,
- koper włoski,
- lawenda,
- lubczyk,
- mięta,
- rozmaryn,
- rumianek,
- szałwia,
- szczypiorek,
- tymianek
Te zioła należy jedynie w razie potrzeby przycinać.
Jak sadzić zioła?
Zioła w ogrodzie powinno sadzić się w grupach po kilka sztuk jednego gatunku. Zioła silnie rosnące, czyli mięta, oregano, szałwia, będą się mocno rozrastać, dlatego potrzebują dużo miejsca. Nie powinny rosnąć one w pobliżu takich ziół, jak bazylia, majeranek, rozmaryn, gdyż mogłyby je zagłuszyć.
Warto posiadać swój własny ogródek ziołowy w ogrodzie lub na działce, ponieważ dzięki temu zawsze można liczyć na świeżą porcję ziół w domu, które są niezwykle przydatne. Pielęgnacja takiego ogródka na pewno nie jest problematyczna, a dobrze pielęgnowane zioła odwdzięczą się pysznym smakiem oraz aromatem, a dodawane do potraw będą podkreślały ich przepyszny smak.