środa, 4 października

Popularne diety

Są diety, które znane są w całym kraju i stosowane z powodzeniem. Wiele osób nie ma nawet pojęcia o tym, że tam dużo popularnych diet występuje. Jakie są to diety? Kto je stworzył i czy można je stosować?

Popularne diety na pewno dzielą się na te zdrowe i odpowiednie oraz na niezdrowe i dość szalone oraz restrykcyjne. Chyba nikomu nie trzeba mówić, że tych drugich oczywiście trzeba unikać.

Jakie są najpopularniejsze diety?

Do najbardziej popularnych diet na pewno należą:

  • Dieta Dukana – posiada 4 etapy; dieta Dukana polega na spożywaniu produktów białkowych; jej twórcy twierdzi, że dieta daje bardzo duże efekty i oprócz odchudzania oczyszcza jeszcze organizm; ponadto ma nie dawać efektu jojo; została opracowana przez francuskiego dietetyka Pierre’a Dukana;
  • Dieta kopenhaska – polega ona na 13-dniowym jadłospisie, który jest z góry narzucony oraz opisany i musi być przestrzegany bez ani jednego ustępstwa; Dieta ta wyklucza całkowicie picie alkoholu, spożywanie słodyczy i produktów, które w składzie zawierają zboże; jadłospis rozpisany jest na 3 posiłki dziennie, jeśli posiada się niewielką nadwagę; dostępny jest tygodniowy, ponieważ tyle bowiem czasu, zdaniem specjalistów, można ją bezpiecznie stosować,
  • Dieta Dąbrowskiej – dieta inaczej nazywana jest warzywno-owocową lub głodówką leczniczą; ma na celu oczyszczenie i wzmocnienie działania całego organizmu.

To tylko jedne z popularnych diet. Tak naprawdę wszystkich diet jest całe mnóstwo, a w internecie stale pojawiają się informacje o nowych dietach, które stają się popularne.

Czy warto stosować popularne diety?

Jednoznacznie nie można odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ tak naprawdę popularne diety są zdrowe i niezdrowe, także na pewno te popularne diety, które są zdrowe będą jednocześnie przez wielu lekarzy oraz dietetyków polecane.

Dobór odpowiedniej diety

W całym procesie odchudzania, a właściwie zaraz na jego początku bardzo ważne jest to, aby w odpowiedni sposób podchodzić do tematu diety i do całego jadłospisu. Dietę powinien ułożyć dietetyk, opierając się na badaniach oraz na stanie zdrowia. Każdy organizm ma inne zapotrzebowanie i każdy będzie potrzebował innych zmian.

Odchudzanie oczywiście jest bardzo ważne i potrzebne, jeśli dodatkowe kilogramy źle wpływają na samopoczucie oraz na stan zdrowia. Jednak należy pamiętać, że diety zawsze powinny przebiegać zgodnie z prawidłowym założeniem lekarza. Ponadto z dietami nigdy nie można przesadzać. Waga powinna być odpowiednia ze wskaźnikiem BMI. Nie może przewyższać normy ani być poniżej.