niedziela, 5 lutego

Sposoby na cholesterol

Podwyższony cholesterol pojawia się w wynikach badań wielu osób, dlatego tak często szuka się sposobów na jego obniżenie. Na szczęście jak się okazuje jest ich całkiem sporo i cholesterol można obniżyć nawet w domowych warunkach. W jaki sposób to zrobić?

Podwyższony cholesterol niestety nie jest dobrą informacją, ponieważ może prowadzić do innych wielu powikłań i złego stanu zdrowia, jeśli nie zacznie się go zbijać domowymi sposobami lub lekami przepisanymi na receptę przez lekarza.

Czym jest cholesterol?

Cholesterol to związek lipidowy wytwarzany przez organizm. Obecny w wątrobie, skórze i jelitach bierze czynny udział w produkcji witamin oraz hormonów. Jego nadmiar we krwi odkłada się w ścianach naczyń pod postacią kryształków, które określa się mianem złogów. Takie złogi nie są one niebezpieczne, dopóki nie zamkną światła naczynia. Blokada naczyń utrudnia przepływ krwi, czego skutkiem jest niedotlenienie narządów, co prowadzi do wielu powikłań, takich jak udar mózgu, choroba niedokrwienna serca lub zawał serca zakończony nagłym zgonem.

Z definicji wynika, dlaczego tak ważne jest trzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu.

Jak obniżyć cholesterol?

Jeśli chodzi o sposoby na cholesterol to jest ich naprawdę całkiem sporo, ale na pewno do najpopularniejszych należą:

  • płatki owsiane,
  • orzechy,
  • wino – tak, alkohol może być elementem zdrowej diety, ale w małej i odpowiedniej dawce; badania wykazują, że osoby w małych ilościach spożywające wino są mniej narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby metaboliczne, a także demencję;
  • czosnek,
  • tłuste ryby morskie,
  • oliwa z oliwek,
  • olej rzepakowy,
  • aktywność fizyczna.

Jeśli mowa o wymienionych potrawach to są one świetną bazą do tworzenia ciekawych oraz pełnowartościowych produktów, które pomogą zadbać o odpowiednią dietę. Dzięki temu można też kosztować nowych smaków. Poza jadłospisem tak samo ważna jest aktywność fizyczna. Można z niej korzystać całą rodziną, a kolejnym plusem tego będzie spędzanie czasu razem. Osoby mające dzieci lub wnuki na pewno w bardzo kreatywny sposób będą z tej aktywności fizycznej korzystać.

Poza tym oczywiście dochodzą jeszcze wszystkie potrzebne lekarstwa, które w wielu przypadkach są konieczne. Najczęściej stosuje się leki u osób, które mają poważne problemy z wysokim cholesterolem i u osób, u których on nie spada nawet po zastosowaniu diety i aktywności fizycznej.

Jak widać – sposoby na cholesterol są bardzo różne. Jak najbardziej do wszystkich można się dostosować, ale najważniejsze jest to, aby pamiętać o zdrowej diecie przez cały czas, a wtedy wyniki zawsze będą odpowiednie.